Peter Laurenčík: ,,Najhlavnejšie je, aby sa deti hrali a aby ich pohyb bavil."

V dnešnom rozhovore si predstavíme trénera Petra Laurenčíka, ktorý sa aktívne venuje trénovaniu mládeže od svojich 22 rokov. V posledných 2 sezónach pôsobí v Dubnici nad Váhom pri najmladšej predprípravke a pri ,o trochu starších, prípravkároch. 19 rokov strávil v hokejovo netradičnej krajine,  v Taliansku.

Najmladším deťom sa venuje už od svojej mladosti, keď ako 22 ročný  začal s trénovaním práve v Dubnici. K trénovaniu ho dostala hráčska kariéra a jej ukončenie: ,,Hneď ako som skončil s hokejom začal som trénovať malé deti, 4 roky som pôsobil tu v Dubnici a následne som strávil 19 rokov v Taliansku,“ upresnil nám jeho trénerské začiatky. Taliansko nie je práve hokejová krajina, a tak nás zaujímalo, ako sa ocitol práve tam. ,,Trénoval som v Dubnici, keď môj trénerský kolega Zdeno Pokorný odišiel trénovať do Talianska. Neskôr im vypadol tréner mládeže, no a on zavolal mňa. Súhlasil som a strávil som tam takmer 20 rokov.“

Slovenský systém trénovania je nám známy, ako prebieha príprava detí v Taliansku? Je cítiť veľký rozdiel? ,,Určite áno. U nás máme aj športové hokejové triedy, tam také niečo neexistuje,“ vysvetlil hlavný rozdiel a pokračoval, ,,talianske deti hrajú hokej len ako doplnkový šport, na Slovensku sa to berie o niečo vážnejšie. U nás je to profesionálnejšie, v tom vidím najväčší rozdiel. Organizáciu a systém máme určite na vyššej úrovni.“

Ratolesti, ktoré má na starosti pán Laurenčík sú vo veku od 2 do 6 rokov. Deti sa v tomto životnom období s pohybom a športom len zoznamujú, a tak je pre nich tréner jedným z ľudí, ktorý im predáva prvé skúsenosti do života. Preto niet divu, že mnohí tréneri majú pred touto kategóriou rešpekt:  ,,Ja stále hovorím, že najťažšie je trénovať malé deti, pretože tie začínajú od podlahy a musia sa učiť úplne všetko. Ale mojim zadosťučinením je, že ich to baví, a  poprípade niektoré deti neskôr dosiahnu skvelé výsledky a úspechy,“ zakončil tréner najmenších. Tréningy detičiek v predprípravke prebiehajú trochu inak ako pri starších deťoch, pretože je pre nich potrebné zameriavať sa hlavne na hru a zábavu: ,,Musia sa hrať, to je to najdôležitejšie. Potom sa ešte zdokonaľujú v rýchlosti a obratnosti, ale najhlavnejšie je, aby sa hrali a aby ich pohyb bavil.“

Ako sme už spomínali, malé deti pohyb ešte len objavujú, neriešia úspechy a zdokonaľovanie sa, je to pre nich hra. Môže však tréner vidieť už v tomto období hokejový talent alebo pohybové nadanie? ,,Je to vidieť, ale ešte to nič neznamená, pretože pred ním stojí ešte veľmi veľa práce. Špičkový hráč musí mať talent, a ten tréner vidí hneď. Ale to nie je všetko, každý chlapec, aj ten ktorý má talent, musí makať a má pred sebou ešte dlhú cestu a veľa driny,“ priblížil tréner Laurenčík.

Rodičia často hľadajú odpoveď na  otázku, kedy je ten správny čas prihlásiť dieťa na hokej. Tréner Laurenčík by toto rozhodnutie nechal na deťoch: ,,Ideálny vek sa u detí veľmi líši. Najlepšie je to vtedy, keď malé dieťa samé chce a je na to pripravené. U niekoho to môže byť v 4 rokoch a u niekoho v 10 rokoch. Ale do 10 rokov by som deti nechal všestranné, aby robili všetky športy a neskôr sa zamerali na jeden, ktorý ich najviac baví. Pre tých najmenších je to hlavne o tom, aby sa hrali a bavili hokejom, nie je to o tom, aby trénovali.“

Situácia so záujmom o hokej u najmenších detí je momentálne často diskutovaná. Prihlásených detí podľa mnohých trénerov ubúda, ako to vidí tréner Laurenčík? ,,Pre mňa je veľmi ťažké niečo takéto hodnotiť, pretože po návrate z Talianska tu pôsobím len 2 roky, ale tých detí je určite  menej.“ Ako hlavný dôvod vidí všestrannosť detí:  ,,Podľa môjho názoru, je to preto, že  v dnešnej dobe sú deti vedené k športu všeobecne. Chvíľu hrá dieťa hokej, chvíľu futbal a kopec iných športov. Rodičia nechcú aby pre dieťa bol konkrétny šport jeho povolaním, ale chcú aby sa dieťa hýbalo a to si myslím má za následok to, že hokej a aj ostatné športy doplácajú na všestrannosť.“ Zmeniť by to, podľa neho, mohla práca s mládežou. ,,Keď sa bude dobre a kvalitne pracovať s mládežou, môže sa to zmeniť, a s tým prídu aj výsledky,“ zakončil rozhovor.